Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA LENKIJOS RESPUBLIKOJE

Adresas: Al. Ujazdowskie 14, 00-478 Warszawa, POLAND

plačiau »

Tel. +48 22 625 33 68, +48 22 6359794 (konsuliniai klausimai)
Faksas +48 22 625 34 40
El. paštas

Karpinių paroda ambasadoje

Sukurta 2017.04.24 / Atnaujinta 2017.04.24 13:54
   Karpinių paroda ambasadoje
   Karpinių paroda ambasadoje
   Karpinių paroda ambasadoje

   Jau galima aplankyti Atvelykio savaitgalį Lietuvos ambasadoje, Al. Ujazdowskie 12, Varšuvoje, pradėjusią veikti popieriaus karpinių parodą „Lietuviški karpiniai: tradicijos ir dabartis“.

   Kaip ir kasmet, taip ir šiemet, Atvelykio proga ambasadoje tradiciškai lankėsi Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos nariai. Šį savaitgalį jie pristatė savo karpinius ir mokė Varšuvos šeštadieninės lituanistinės mokyklėlės bendruomenės narius karpyti iš popieriaus. Po edukacinio užsiėmimo mokyklos mokiniai ir jų tėveliai taip pat organizavo savo karpinių parodėlę.

   Popieriaus karpinių istorija skaičiuoja ne pirmą šimtmetį. Karpinių pradininkai yra kinai. Daugiau kaip prieš 2000 metų jie pirmieji išrado popierių, todėl neuostabu, kad karpiniai ten labai populiarūs iki pat šių dienų.

   Pirmųjų lietuvių karpytojų gražiai iškarpytais kraštais popierių, dedamų po antspaudais, randama iš XVI a., kai Vilniuje jau veikė popieriaus malūnas.

   XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje karpiniai Lietuvoje buvo itin populiarūs. Lietuviški karpiniai buvo saviti, nepanašūs į kitų tautų.

   Tačiau XX a. viduryje, pasikeitus gyvenimo sąlygoms, karpiniai daugumos žmonių buvo užmiršti. XX a. antrojoje pusėje prasidėjo sudėtingų meninių kompozicijų kūryba. Jau užgęstančios karpinių tradicijos buvo prikeltos. Įsitvirtino kiauraraščiai popieriaus karpiniai, kurie yra artimi grafikai ir juos galima traktuoti kaip vaizduojamojo meno tautodailės šaką.

   Šiandien karpiniai – tai savita kūrybos sritis, padedanti šiuolaikiniam žmogui pažinti dvasinį ir kultūrinį paveldą.

   Ambasadoje veikiančioje parodoje pristatomų Lietuvos karpytojų darbuose ryškus tradicijų atspindys: jie vientisi, dažniausiai juodai balti. Karpinių temos – gyvybės medis, vaizduojantis pasaulio sandarą, sakraliniai, architektūros objektai, tautosakos ir literatūros herojai, tradicinių švenčių scenos. Daugumos autorių darbai yra sukurti žirklėmis ir peiliukais.

   Naujienlaiškio prenumerata