*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

Dwudziestolecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Litwą i Polską

Dwudziesta rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Litwą i Polską jest doskonała okazją, aby dokonać oceny wspólnie przebytej drogi oraz wspólnie odniesionych sukcesów, jak również do wytyczenia podstaw współpracy na przyszłość – powiedział minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Audronius Ažubalis.

W dniu 31 sierpnia 2011 roku w ambasadzie Litwy w Warszawie odbyła się dyskusja okrągłego stołu „Dwudziestolecie litewsko - polskiego dialogu dyplomatycznego“. Słowa powitania uczestnikom dyskusji przekazał wiceminister spraw zagranicznych RL Egidijus Meilūnas.

„Wierzę, że partnerstwo litewsko-polskie będzie nadal owocnie rozwijało się w Unii Europejskiej i NATO, a nasze ekonomiczne i kulturowe związki będą aktywnie wzmacniane i przyczynią się do zwiększenia dobrobytu naszych krajów. Opierając się na naszej wspólnej historii i wspólnych osiągnięciach, twórzmy nowoczesną, otwartą, dynamiczną Europę, w której nie ma miejsca dla dawnych błędnych stereotypów” – podkreślił szef dyplomacji Litwy.

Uczestników dyskusji pozdrowiła również wiceminister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Bernatowicz oraz ambasador Litwy w Polsce Loreta Zakarevičienė.

Szef Działu Analiz Politycznych Centrum Studium Europy Wschodniej w Wilnie Vytis Jurkonis zaprezentował studium „Relacje Litwy i Polski: Utknięcie prac dwustronnych czy puste partnerstwo strategiczne?”. Zdaniem V. Jurkonisa, analiza stosunków polsko – litewskich wykazała, że strategiczne partnerstwo naszych krajów stworzyło podstawy do pomyślnej integracji euroatlantyckiej. W chwili obecnej oba państwa musiałyby poszerzyć harmonogram prac dwustronnej współpracy oraz wykorzystać formy wielostronnej współpracy, umacniając współpracę w dziedzinie energetyki oraz w zakresie wschodniej polityki UE.

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Litwą i Polską zostały wznowione 5 września 1991 roku.