Dzień Litwy w Olsztynie – otwarcie Konsulatu
W dniu 28 października w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego Olsztynie został otwarty Konsulat Litwy. Konsulem honorowym jest Henryk Banasiak. Jest to już szósty Konsulat Litwy w Polsce, kierowany przez konsulów honorowych.
Tegoż dnia w Olsztynie odbył sie Dzień Litwy, Najważniejszym wydarzeniem programu było podpisanie porozumienia o współpracy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Instytutem Historii Litwy w kwestii studiów historii Litwy, etnologii, języka litewskiego i kulturoznawstwa na UWM. W ceremonii podpisania dokumentu wzięli udział sekretarz w Ministerstwie Oświaty i Nauki Republiki Litewskiej dr. Giedrius Viliūnas oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Rzeczypospolitej Polskiej prof. Grażyna Prawelska-Skrzypek.W Centrum Studiów Humanistycznych została otwarta wystawa autorska prof. Alfredasa Bumblauskasa „Zapomniane WKL“. Po otwarciu wystawy dyrektor Instytutu Historii Litwy dr hab. Alvydas Nikžentaitis i ambasador Litwy w Polsce Egidijus Meilūnas odbyli dyskusję ze studentami nt. historycznego rozwoju stosunków pomiędzy Polską i Litwą, pamięci kulturowej, zagadnień współczesnych oraz wizji przyszłości.
Podczas spotkania z wojewodą i marszałkiem warmińsko-mazurskim Marianem Podziewskim i Jackiem Protasem zostały omówione możliwości wspólnych obchodów Tysiąclecia Litwy.
W Dniu Litwy w Olsztynie wzięli udział również goście z Litwy . Naczelnik okręgu Taurogi (Tauragė) Irena Ričkuvienė otworzyła wystawę prac artystów „ex libris, zast. mera miasta Druskienniki Kristina Miškinienė we współpracy z Centrum Informacji Turystycznej w Warszawie zaprezentowała możliwości turystyki na Litwie oraz w Druskiennikach.
Na zakończenie wystąpił chór kobiet z okręgu taurogskiego „Verdene“.