*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

Jacht „Odyseja Tysiąclecia” w Gdyni i w Gdańsku

W dniu 15 czerwca 2009 roku w polskim porcie Gdynia zacumował jacht „Odyseja Tysiąclecia” kontynuujący podróż dookoła świata. Członkowie załogi w tym dniu spotkali się z przedstawicielami Senatu i Sejmu RP, władz miasta Gdyni, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Ambasady Litwy w Warszawie i  konsulatu Litwy w Gdańsku.


W dniu 16 czerwca br. jacht  „OdysejaTysiąclecia” wpłynął do portu w Gdańsku., gdzie żeglarzy powitala liczna delegacja przedstawiciele Wspólnoty Litwinów w Polsce, przewodniczący Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu RP Tadeusz Aziewicz, ambasador Litwy w Polsce Egidijus Meilūnas, konsul honorowy Litwy w Gdańsku Józef Poltrok, przedstawiciele władz miasta Gdańsk, dyplomaci Litwy w Polsce, mieszkańcy Trójmiasta. Wspólnotę Litwinów w Polsce reprezentowała przewodniczącą Zarządu Wspólnoty Irena Gasperavičiūtė wraz z chórem litewskiego liceum 11. Marca w Puńsku „Pašešupiai”, grupa taneczna oraz zespół artystyczny litewskiego gimnazjum „Žiburys”w Sejnach. Zebrani wspólnie odśpiewali hymn Litwy. W powitalnej uroczystości wzięła udział Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej RP.

Członków załogi oraz kapitana Pauliusa Kovasa powitano chlebem i solą, Litwini w Polsce przepasali kapitana litewskim pasem ludowym, wykonanym w Puńsku. Zwracając się do zebranych, kapitan wyraził zadowolenie, że tak liczna grupa powitała jacht „Odyseja Tysiąclecia” w Gdańsku. Po uroczystym powitaniu kapitan jachtu Paulius Kovlas wraz z załogą udali się do Ratuszu miasta, gdzie odbyła się konferencja prasowa.

Wieczorem w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku odbył się litewski wieczór z udziałem członków załogi jachtu, którzy zaprezentowali cele swojej wyprawy, pokazali flagę prezydencką otrzymaną z rąk Prezydenta Litwy V.Adamkusa, odczytali list Prezydenta - przesłanie dla Wspólnoty Litewskie. Kapitan jachtu P.Kovas podkreślił, że misją podróży jest niesienie wieści o Tysiącleciu Litwy, zachęcał obywateli Litwy do pielęgnowania swojej litewskości, do tego, aby byli dumni ze swojej Ojczyzny. Zachęcił wszystkich, aby w dniu 5 lipca włączyli się do wspólnego odśpiewania narodowego hymnu. „Będziemy pierwszym narodem, który jednocześnie – na całym świecie odśpiewa hymn i w ten sposób uczcimy tysiąclecie naszego państwa” – powiedział kapitan jachtu „Odyseja Tysiąclecia” Egidijus Kovas.

 W dniu 17 czerwca 2009 roku jacht „Odyseja Tysiąclecia”, żegnany przez dyplomatów Ambasady Litwy i konsula honorowego Litwy w Gdańsku, odpłynął do Sztokholmu.