Obchody święta narodowego Litwy w Warszawie
W dniu 17 lutego 2010 roku w Ambasadzie Litwy w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Dnia Odbudowy Państwa Litewskiego - 16 Lutego z udziałem przedstawicieli Wspólnoty Litwinów w Polsce.
Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Egidijus Meilūnas pozdrowił zebranych gości oraz podkreślił, że dzień 16 lutego zajmuje niezwykle ważne miejsce w historii Litwy. Ambasador zaznaczył, że podczas obchodów przypadającej w tym roku 20. rocznicy odbudowy Niepodległości Litwy należy pamiętać, że bez 16 Lutego nie byłoby 11 Marca. Ambasador zwrócił uwagę, że Litwini mieszkający w Polsce aktywnie uczestniczyli w ruchu niepodległościowym Litwy. Świadczą o tym groby żołnierzy walczących o wolność Litwy oraz nazwiska wybitnych Litwinów, których działalność jest ściśle związana z Polską.
Podczas uroczystości z okazji święta 16 Lutego głos zabrała Przewodnicząca Zarządu Wspólnoty Litwinów w Polsce Irena Gasperavičiūtė, która podkreśliła znaczenie święta 16 Lutego dla Litwinów mieszkających w Polsce. Wyraziła zadowolenie z ich zaangażowania i dokonań w zakresie pielęgnowania ojczystego języka i kultury litewskiej. Przewodnicząca Zarządu Wspólnoty Litwinów w Polsce podkreśliła wkład Litwinów z Sejneńszczyzny w odbudowę Niepodległości Państwa Litewskiego.