*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

Prezentacja artystów z Kłajpedy w Warszawie

5 listopada w Litewskim Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie została otwarta wystawa pt. ,,Pod znakiem wody”. Jest to wystawa prac artystów mieszkających w nadmorskim okręgu kłajpedzkim. Licznie zgromadzonej publiczności podczas wernisażu został zaprezentowany poetycko muzyczny performans pt. ,,Rzut” (Metimas) w wykonaniu poety i eseisty Rolandasa Rastauskasa, jazzmana Arkadijusa Gotesmana oraz artystki Aureliji Maknytė.

W trakcie otwarcia kuratorka tego projektu Skaistė Kazarauskaitė powiedziała, że: ,,Kłajpeda jest naznaczona wodą – woda jest jej przeznaczeniem. Miasto sześciokrotnie było doszczętnie zniszczone ispalone, utraciło sakralne centrum, nie posiada starych mieszkańców ani mitu-legendy. Jest skazane na wieczną modernizację, na rozpoczynanie wszystkiego od nowa. Miasto portowe, które wczasach sowieckich pełniło funkcję miasta przemysłowego i tranzytowego, teraz zmienia kierunek – staje się miastem nadmorskim”.

W ramach tego projektu swoje prace prezentują: d.n.s. / Donatas Bielkauskas (muzyka), Vytas Karaciejus (fotografia), Algis Kliševičius (kaligrafia), Rolandas Rastauskas (literatura), GyS / Gytis Skudžinskas (fotografia), BenasŠarka (teatr,objekty artystyczne), Remigijus Treigys (fotografia), Raimundas Urbonas (fotografia).

Wystawę zorganizowało Centrum Komunikacji Kultur w Kłajpedzie ,,Kultūrpolis“, wsparł Fundusz Wspierania Kultury Litewskiej. Projekt koordynował Attaché Kulturalny przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. Wystawa będzie prezentowana w Warszawie do 6 grudnia b.r.