*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

Prezentacja Litwy w Radomiu

W dniu 14 kwietnia b.r. w Radomiu po raz pierwszy odbyły się zorganizowane przez Ambasadę Republiki Litewskiej w Warszawie imprezy, przedstawiające Litwę. W Wyższej Szkole Handlowej Ambasador Litwy Egidijus Meilūnas zaprezentował historię stosunków polsko-litewskich, później w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” otworzył wystawę fotograficzną pt.: „Wojna po wojnie”.

Podczas spotkania w Wyższej Szkole Handlowej odbyła się dyskusja „Litwa – Polska: przykład partnerstwa strategicznego”. Zgromadzonym gościom zaprezentowano historię kształtowania się stosunków między dwoma państwami „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” oraz współpracę sąsiedzkich krajów w dobie obecnej. Należy zwrócić uwagę, że w Radomiu w 1401 r. została podpisana Unia polsko-litewska, która stanowiła, że do wyboru króla Polski potrzebna była zgoda Wielkiego Księcia LitewskiegoWitolda.

Wystawa fotograficzna „Wojna po wojnie” opowiada o zbrojnym oporze mieszkańców Litwy przeciwko okupacji sowieckiej. Wystawa ta, przygotowana przez Muzeum Ofiar Eksterminacji przy Centrum Badania Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, po raz pierwszy została zaprezentowana w Polsce w listopadzie ubiegłego roku, podczas wizyty Prezydenta Republiki Litewskiej Valdasa Adamkusa w Warszawie.

Spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiono ją przedstawić też w innych miastach Polski. Wystawę obejrzeli już mieszkańcy i goście Torunia, Gdańska i Szczecina. Podczas otwarcia wystawy w Radomiu został także wyświetlony film dokumentalny, przedstawiający historię rezystencji, nakręcony przez Muzeum Ofiar Eksterminacji.

Radom – liczące ponad 233 tys. mieszkańców, czternaste co do wielkości miasto polskie w województwie Mazowieckim, położone w odległości ok. 100 km od stolicy. W mieście tym w roku 1383 Sejm mianował Jadwigę królową Polski, w 1401 r. podpisano jedną z unii z Litwą, od 1481 r. mieszkał tu Kazimierz, przyszły święty i patron Litwy.