Prezydenci Litwy i Polski w Warszawie oddali hołd uczestnikom Powstania Styczniowego z lat 1863–1864
W dniu 24 stycznia Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda wraz z Pierwszą Damą Dianą Nausėdienė przebywał z wizytą w Warszawie, gdzie wspólnie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Karolem Nawrockim wraz z Pierwszą Damą Martą Nawrocką wziął udział w obchodach rocznicy powstania z lat 1863–1864.
W Cytadeli Warszawskiej, przy symbolicznych grobach powstańców styczniowych, zapalono znicze. W swoim przemówieniu litewski przywódca podkreślił, że Litwa i Polska są narodami bratnimi, które doskonale wiedzą, co oznacza utrata wolności, walka o wolność, jej odzyskanie oraz obrona. Dlatego — jak zaznaczył G. Nausėda — powstanie, które wybuchło 163 lata temu, nie jest dla nich jedynie odległym echem przeszłości.
„Pamięć o powstaniu prowadzi przez święte karty naszej historii — od odbudowy niepodległych państw, przez okupacje, ucisk reżimów totalitarnych, ruch oporu i działalność dysydentów, aż po lata odzyskanej godności narodowej i czasy współczesne. W świetle powstania Cytadela Warszawska staje się pomnikiem wolności, która zwyciężyła, pokonując wszelkie przeszkody” — mówił prezydent Litwy.
Foto: Przemysław Keller/KPRP