Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda w Warszawie uczestniczył w spotkaniu przywódców państw regionu
W dniu 28 sierpnia Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda wziął udział w spotkaniu przywódców państw regionu, którego gospodarzem był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki. Wraz z prezydentami Łotwy, Estonii i Danii, rozmawiali oni o kwestiach bezpieczeństwa, wsparciu dla Ukrainy oraz międzynarodowych inicjatywach pokojowych. Po spotkaniu przywódcy odbyli wideorozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
To pierwsze spotkanie prezydenta Litwy z nowym prezydentem Polski, które odbyło się z inicjatywy polskiego przywódcy w ramach przygotowań do zbliżającego się spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
„Silna obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników na Litwie i na całej wschodniej flance ma kluczowe znaczenie dla naszego regionu. Litwa zainwestowała już ponad 200 milionów euro w infrastrukturę i poligony dla sił sojuszniczych. Jesteśmy gotowi dalej wzmacniać nasz wkład we wspólne bezpieczeństwo poprzez realizację inicjatyw Bałtyckiej Linii Obrony” – podkreślił prezydent Gitanas Nausėda podczas spotkania.
Zdjęcia: Maciej Bujak /KPRP