„RADAR” I „KASKADY” W WARSZAWIE
W dniach 10-11 marca b.r. w Warszawie miały miejsce, organizowane przez Ambasadę Republiki Litewskiej w Polsce, wydarzenia poświęcone obchodom Tysiąclecia Litwy oraz upamiętnieniu Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy.
Na wystawie prezentowanych jest 20 prac malarskich. W otwarciu wzięli udział artyści: Konstantinas Bogdanas, Jonas Gasiūnas, Agnė Kulbytė, Konstantinas Gaitandži oraz studenci ASP w Wilnie. Z okazji tej wystawy został wydany również katalog. W Warszwie wystawa będzie czynna do 18 kwietnia. Potem wystawa będzie prezentowana w Łodzi, Gdańsku oraz w innych miastach Polski.
11. Marca – Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy – został uroczyście upamiętniony na Zamku Królewskim w Warszawie. Licznie zgromadzonej publiczności trio “Kaskados” (pol. Kaskady) z Litwy zaprezentowało specjalny program muzyczny. Koncertu wysłuchali Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacze ze sfer polityki i kultury, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Witając zebranych gości, Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce zaznaczył, iż w tym roku obchodzona jest 19. rocznica Odrodzenia Niepodległości oraz Tysiąclecie Litwy: “W tysiącletniej historii naszego państwa data 11 Marca 1990 roku zajmuje szczególne miejsce”.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że losy Litwy i Polski były i są bardzo ściśle ze sobą związane: “Nasze kraje wspólnie traciły wolność i niepodległość i wspólnie je odzyskiwały”. Marszałek wyraził również przekonanie, iż obecnie Litwa i Polska, jako pełnoprawni członkowie struktur europejskich oraz transatlantyckich, mogą wspólnymi siłami dbać o pokój oraz o bezpieczną przyszłość.
Trio “Kaskados” - Albina Šikšniūtė (fortepian), Rusnė Mataitytė (skrzypce) i Edmundas Kulikauskas (wiolonczela) – grają razem od 1997 roku. Muzycy biorą udział w największych festiwalach na Litwie, z powodzeniem grają koncerty za granicą. W 2002 roku trio “Kaskados” zostało laureatem IX. Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych im. J. Brahmsa w Pörtschach w Austrii – zdobyło tam I nagrodę. W 2005 roku zdobyło Złotą Płytę – nagrodę Związku Litewskich Muzyków. W tym roku, z okazji Tysiąclecia Litwy, zespół nagrał nową płytę kompaktową z utworami litewskich kompozytorów, napisanymi specjalnie dla nich.