*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

„RADAR” I „KASKADY” W WARSZAWIE

W dniach 10-11 marca b.r. w Warszawie miały miejsce, organizowane przez Ambasadę Republiki Litewskiej w Polsce, wydarzenia poświęcone obchodom Tysiąclecia Litwy oraz upamiętnieniu Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy.

10 marca w działającym przy ambasadzie Litewskim Centrum została otwarta wystawa malarstwa pt. “Radar” przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie. Podczas otwarcia kurator wystawy, kierownik Katedry Malarstwa na ASP w Wilnie Viktoras Liutkus powiedział, że “Wystawa odzwierciedla relacje malarzy reprezentujących różne pokolenia, rezultaty komunikacji pomiędzy wykładowcą a studentem, pozwala ona śledzić procesy zmian, jakie dokonują się w litewskiej przestrzeni twórczej“. Prorektor ds. Nauki i sztuki na ASP w Wilnie prof. Arvydas Šaltenis podkreślił fakt, iż “Kolekcja prac artystów reprezentujących różne pokolenia i wrażliwość estetyczną, to doskonała okazja dla sąsiadów – Polaków, z których wielu artystów kiedyś pobierało nauki w murach Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie – żeby poznać współczesne malarstwo litewskie, ocenić je i lepiej zrozumieć jego fenomen“.

Na wystawie prezentowanych jest 20 prac malarskich. W otwarciu wzięli udział artyści: Konstantinas Bogdanas, Jonas Gasiūnas, Agnė Kulbytė, Konstantinas Gaitandži oraz studenci ASP w Wilnie. Z okazji tej wystawy został wydany również katalog. W Warszwie wystawa będzie czynna do 18 kwietnia. Potem wystawa będzie prezentowana w Łodzi, Gdańsku oraz w innych miastach Polski.

11. Marca – Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy – został uroczyście upamiętniony na Zamku Królewskim w Warszawie. Licznie zgromadzonej publiczności trio “Kaskados” (pol. Kaskady) z Litwy zaprezentowało specjalny program muzyczny. Koncertu wysłuchali Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacze ze sfer polityki i kultury, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Witając zebranych gości, Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce zaznaczył, iż w tym roku obchodzona jest 19. rocznica Odrodzenia Niepodległości oraz Tysiąclecie Litwy: “W tysiącletniej historii naszego państwa data 11 Marca 1990 roku zajmuje szczególne miejsce”.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że losy Litwy i Polski były i są bardzo ściśle ze sobą związane: “Nasze kraje wspólnie traciły wolność i niepodległość i wspólnie je odzyskiwały”. Marszałek wyraził również przekonanie, iż obecnie Litwa i Polska, jako pełnoprawni członkowie struktur europejskich oraz transatlantyckich, mogą wspólnymi siłami dbać o pokój oraz o bezpieczną przyszłość.

Trio “Kaskados” - Albina Šikšniūtė (fortepian), Rusnė Mataitytė (skrzypce) i Edmundas Kulikauskas (wiolonczela) – grają razem od 1997 roku. Muzycy biorą udział w największych festiwalach na Litwie, z powodzeniem grają koncerty za granicą. W 2002 roku trio “Kaskados” zostało laureatem IX. Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych im. J. Brahmsa w Pörtschach w Austrii – zdobyło tam I nagrodę. W 2005 roku zdobyło Złotą Płytę – nagrodę Związku Litewskich Muzyków. W tym roku, z okazji Tysiąclecia Litwy, zespół nagrał nową płytę kompaktową z utworami litewskich kompozytorów, napisanymi specjalnie dla nich.