*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

W Litewskim Centrum w Warszawie została otwarta wystawa międzynarodowego pleneru malarskiego „ZELWA 2008”

5 maja w Litewskim Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie została otwarta wystawa Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „ZELWA 2008”.


Na wystawie są prezentowane prace 16 artystów z: Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Rosji, Holandii. Litwę tym razem reprezentuje kobiece „trio”: Silvija Drebickaitė, Lionė Grigaliūnaitė i Diana Rudokienė.

Licznie zebranej publiczności wystawę zaprezentowali: organizatorka pleneru Maria Rukszto-Chmielecka oraz kurator wystawy Janusz Lewandowski. Przemawiający do gości, podczas otwarcia, Attaché Kulturalny w Polsce Jurgis Giedrys podkreślił znaczenie tej inicjatywy na styku stosunków międzypaństwowych: “Plenery Zelwy to dobry przykład, jak za pomocą sztuki można poszerzać relacje międzyludzkie i międzypaństwowe dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Za pośrednictwem listu skierowanego do organizatorów pleneru, licznie zgromadzonych gości, pozdrowił Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski, który zaznaczył iż: “Plenery malarskie ZELWA – realizowane na terenach pogranicza, w miejscu gdzie przenikają się kultury i religie sąsiadujących z Polską narodów – to inicjatywa godna uwagi i dużego uznania”.

W miejscowości Zelwa, oddalonej zaledwie o 15 km od granicy z Litwą, już od dziewięciu lat organizowane są Międzynarodowe Plenery Malarskie “ZELWA”. Plenery organizuje Związek Polskich Artystów Plastyków wraz z przedstawicielami miejscowych władz kraju sejneńskiego. Wystawę w Litewskim Centrum zorganizował Attaché Kulturalny w Polsce we współpracy z organizatorami pleneru “ZELWA” oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Wystawa będzie czynna do 31 maja br.