*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

W Polsce została zaprezentowana wystawa poświęcona Tysiącleciu Litwy

Dnia 21 stycznia w Litewskim Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie została otwarta wystawa pt. “Zapomniane Wielkie Księstwo Litewskie”, która jest poświęcona obchodom Tysiąclecia Litwy w Polsce.

Na wystawie przedstawiona jest historia Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz jego stosunki z Polską. Fotografie dokumentów, map i pieczęci ilustrują teksty o atrybutach państwa litewskiego, pluralizmie religijnym, regionach etnograficznych, prawie statutowym WKL, pierwszej Konstytucji w Europie oraz działalności Uniwersytetu Wileńskiego. Wystawa próbuje również odsłonić historię stosunków WKL z Polską i zanalizować istotę oraz znaczenie unii w Krewie i Lublinie. Wystawę przygotował dobrze znany w Polsce litewski historyk prof. Alfredas Bumblauskas wraz z magistrantami Wydziału Historii Uniwersytetu Wileńskiego.

Otwierając wystawę ambasador Litwy w Polsce Egidijus Meilūnas zaznaczył, iż w tysiącletniej historii Litwy Wielkie Księstwo Litewskie odegrało niebagatelną rolę. ,,Dzisiaj niepodważalnie możemy się chwalić tym okresem w historii naszego państwa. Wielonarodowe i wielokulturowe WKL, a następnie – Unię z Polską bez wątpienia można nazwać ówczesną Unią Europejską” powiedział ambasador i przypomniał słowa Jana Pawła II ,,Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.

Licznie zebranych gości, m.in. przedstawicieli polskiej polityki, korpusu dyplomatycznego, nauki i kultury przywitał również Przewodniczący Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej Tadeusz Aziewicz.
Wystawa w Warszawie będzie czynna do 6 marca br., a potem będzie prezentowana w Krakowie, Wrocławiu oraz w innych miastach Polski.