*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

W Warszawie odbyła się konferencja, poświęcona 90. rocznicy odtworzenia państwowości Litwy

W dniach 1-2 lipca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja „Przełom epok. 1918-2008”, poświęcona 90. rocznicy odtworzenia państwowości Litwy. Konferencję z udziałem historyków z Instytutu Historii Litwy oraz z uniwersytetów w Warszawie, w Białymstoku, w Rydze, w Grodnie i we Lwowie, przygotowała Ambasada Litwy w Polsce przy współpracy ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestników spotkania pozdrowił ambasador Litwy w Polsce Egidijus Meilūnas. W swoim przemówieniu ambasador podkreślił znaczenie uczciwego i otwartego wyjaśniania procesów historycznych, zwrócił uwagę na rolę odpowiedzialności historyków i polityków w trakcie badań materiałów źródłowych oraz podejmowania decyzji politycznych.

Docent Historii Instytutu Litwy Rimantas Miknys omówił problemy odtworzenia państwowości Litwy oraz najważniejsze wydarzenia okresu międzywojennego, natomiast docent Vladas Sirutavičius swój referat poświęcił kwestiom najnowszej historii Litwy – m. in. genezie tworzenia autonomii Polaków na Litwie po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w dniu 11 marca 1990 roku.

Docent uniwersytetu w Białymstoku Krzysztof Buchowski omówił stereotypy Litwy i Litwinów, prof. Eriks Jakobsons przedstawił kierunki polityki zagranicznej Łotwy w okresie międzywojennym oraz ówczesne stosunki Łotwy pomiędzy Polską i Litwą.

Historyk z Uniwersytetu Lwowskiego Leonid Zaszkilniak omówił założenia politycznych ugrupowań w drodze do niepodległości oraz stojący przed Ukrainą skomplikowany wybór pomiędzy modelem cywilizacji Zachodu i Wschodu.

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Zakrzewski omówił ustrój polityczny i prawny byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz porównał go z innymi ówczesnymi państwami.

Obrady konferencji podsumował dyrektor Studium Europy Środkowo- Wschodniej Jan Malicki.

W dniu 2 lipca w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się II część konferencji „Przełom epok. 1918-2008”. W dyskusji z historykami wzięli udział przewodniczący Sejmu RL C. Juršėnas. marszałek Senatu RP B. Borusewicz, zast. przewodniczącego Sejmu RL A. Kubilius, wicemarszałek Sejmu RP J. Kalinowski, uczestnicy XVIII sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu RL, dziennikarze, dyplomaci.

Przewodniczący Sejmu RL Č. Juršenas w swoim przemówieniu zaznaczył, że „ kontakty pomiędzy politykami i historykami osiągnęły tak wysoki poziom zaufania, że możemy rozmawiać otwarcie, wyciągać wnioski z wcześniej popełnionych błędów lub przynajmniej starając się ich nie powtarzać, stwarzając podstawy dla nowych prac”.

Uczestnicy dyskusji pozytywnie ocenili inicjatywę zorganizowania wspólnej dyskusji historyków i polityków, powzięto decyzję kontynuowania podobnych spotkań. W przyszłym roku Ambasada Litwy wspólnie ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zamierza zorganizować konferencję, poświęconą omówieniu negatywnych stereotypów narodów, które niegdyś zamieszkiwały tereny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dyskusja ta mogłaby się przyczynić do lepszego zrozumienia współczesności oraz oceny możliwości zbliżania poszczególnych narodów regionu.