*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

W WARSZAWIE ODBYŁY SIĘ OBCHODY DNIA ODBUDOWY NIEPODLEGŁOŚCI LITWY

W dniu 13 marca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 22 rocznicy odbudowy przez Litwę niepodległości. Program artystyczny zaprezentował Bałtycki Kwartet Gitarowy (Zigmas Čepulėnas, Sergejus Krinicinas, Saulius S. Lipčius, Chris Ruebens). W programie koncertu były m.in. utwory L. Boccherini’ego, G. Bizet’o, M. Ravel’a, Bramhs’a oraz innych wybitnych kompozytorów. Ambasador Litwy w Polsce Loreta Zakarevičienė podziękowała licznie zebranym gościom za przybycie oraz zaznaczyła, że przed 22 laty Litwa ogłosiła światu, że jest niezależnym i wolnym państwem: „Dwadzieścia dwa lata to krótki okres, ale dla Litwy ten okres – to historia narodu, swoisty cud. W tej chwili Litwa może ocenić przebytą drogę, lecz walka o wolność i dobro narodu to niekończący się proces“. Ambasador podziękowała krajom, które wsparły Litwę w trudnej walce o niepodległość.

Przed rozpoczęciem koncertu została wręczona odznaka honorowa litewskiego MSZ „Gwiazda Dyplomacji Litwy“ , przyznana byłej ambasador (1996-2001) Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej prof. Eufemii Teichmann za pielęgnowanie dwustronnych relacji pomiędzy Litwą i Polską.

Obchody święta zorganizowała ambasada Litwy w Polsce przy współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy.

Życzenia z okazji Dnia Odbudowy Niepodległości Litwy przesłał były ambasador (2011-2005) Polski na Litwie Jerzy Bahr.