*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

W Warszawie uczczono 99.rocznicę Odrodzenia Państwa Litewskiego

W dniu 16 lutego w Zamku Królewskim w Warszawie odbył się zorganizowany przez Ambasadę Republiki Litewskiej w Polsce koncert poświęcony 99. rocznicy Odbudowy Niepodległości Litwy.

W uroczystości udział wzięli wicemarszałek  Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent Bronisław Komorowski, wiceministrowie spraw zagranicznych Konrad  Szymański i Jan Dziedziczak, Minister Środowiska  Jan Szyszko, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski, doradca Prezydenta  Urszula Doroszewska, akredytowani w Warszawie dyplomaci,   kierownictwo litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG.

Ambasador Litwy w Polsce Šarūnas Adomavičius podkreślił, że „Litwa odbudowała swoją niepodległość na fundamentach wielowiekowej historii państwowości“ oraz zaznaczył, że po odzyskaniu niepodległości dynamicznie się rozwijała, ale  zbrodniczy Pakt Ribbetrop-Mołotow przerwał państwowość Litwy”.

 Š. Adomavičius zaznaczył, że dzisiejsza współpraca  obu krajów, oparta na ideałach niepodległości i wolności, jest szczególnie aktualna ze względu na zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie.  „W Polsce powitano żołnierzy z USA, a na Litwie już rozpoczął swoją misję wielonarodowy kontyngent NATO pod przywództwem Niemiec. Polscy piloci  w kwietniu po raz siódmy przybędą na Litwę do pełnienia natowskiej misji Air Policing na terytorium państw bałtyckich. Jesteśmy wdzięczni Polsce za wkład w umacnianie bezpieczeństwa naszego kraju i całego rejonu“ – powiedział ambasador.

Ambasador zwrócił uwagę, na znaczenie wspólnych działań, aby region stał się bardziej bezpieczny pod względem energetyki jak również infrastruktury transportu. „Ważne projekty – to

połączenie gazowe obu krajów, synchronizacja sieci elektroenergetycznych z sieciami kontynentalnymi Europy oraz arterie transportowe „Via Baltica“ i „Rail Baltica“ -  dodał ambasador.

  Ambasador Š. Adomavičius podziękował przedstawicielom społeczności litewskiej w Polsce za pielęgnowanie języka ojczystego, tradycji, za  budowanie więzi z Litwą.

  Licznie zgromadzeni  goście wysłuchali koncertu „Jazz Island” z Wilna. Jest to profesjonalny zespół śpiewający w stylu a capella. Dyrygentem tej wielogłosowej orkiestry jest Artūras Novikas, który nie tylko kieruje, ale aranżuje cały repertuar zespołu.

Ambasador Litwy  Šarūnas Adomavičius podziękował sponsorom uroczystości:

Litewskiemu operatorowi gazociągów przesyłowych „Amber Grid“ i Grupie PZU S.A.

oraz partnerom uroczystości: 

 Litewskiemu operatorowi systemu przesyłowego „Litgrid“, Grupie LOTOS S.A., spółce Trakcja PRKiL S.A.