W Warszawie został przedstawiony Świat Čiurlionisa
W Polsce w dalszym ciągu odbywają się wydarzenia poświęcone obchodom Tysiąclecia Litwy. 16 kwietnia w Litewskim Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie, podczas wieczoru artystycznego, została zaprezentowana twórczość Mikołaja Konstantego Čiurlionisa – malarstwo, grafika, muzyka i literatura. Utwory muzyczne zagrali na fortepianie Rokas Zubovas (prawnuk artysty) i Sonata Zubovienė, teksty literackie czytała Jovita Titkaitė.
Witając licznie zebranych gości Attaché Kulturalny Jurgis Giedrys podkreślił fakt, iż: “Nie można wyobrazić sobie obchodów Tysiąclecia Litwy bez fenomenalnej sztuki M.K. Čiurlionisa, w której muzyczne dźwięki przenikają do obrazów, a słowo pisane w myślach czytelnika tworzy swoiste światy”. Rokas Zubovas przypomniał, że nowatorskie pomysły M.K. Čiurlionisa na łączenie muzyki i malarstwa na początku XX wieku były bliskie wielu artystom, jak np. ówczesnemu kompozytorwi i malarzowi Arnoldowi Schönbergowi czy malarzowi i kompozytorowi Wasilijowi Kandinskiemu. Jednak niewiele osób wie, że M.K. Čiurlionis pisał również utwory literackie.W czasie wieczoru artystycznego publiczności został zaprezentowany trojaki, jednak harmonijnie jednolity, Świat Čiurlionisa. Utwory muzyczne były grane na fortepianie, przeźrocza obrazów wyświetalne na ekranie, a pomiędzy utworami muzycznymi lub w ich tle czytane były teksty literackie. Połączone wspólnymi tytułami i doskonale zgrane między trojgiem artystów utwory artystyczne reprezentujące różne dziedziny sztuki, jednym głosem opowiadały o Litwie, Morzu, Lesie i Stworzeniu Świata.
Kolejny wieczór artystyczny poświęcony M.K. Čiurlionisowi odbędzie się 17 kwietnia w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Realizację tego projektu w Polsce koordynuje Centrum Międzynarodowych Programów Kulturalnych, finansuje Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej.