*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

W Warszawie został przedstawiony Świat Čiurlionisa

W Polsce w dalszym ciągu odbywają się wydarzenia poświęcone obchodom Tysiąclecia Litwy. 16 kwietnia w Litewskim Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie, podczas wieczoru artystycznego, została zaprezentowana twórczość Mikołaja Konstantego Čiurlionisa – malarstwo, grafika, muzyka i literatura. Utwory muzyczne zagrali na fortepianie Rokas Zubovas (prawnuk artysty) i Sonata Zubovienė, teksty literackie czytała Jovita Titkaitė.

Witając licznie zebranych gości Attaché Kulturalny Jurgis Giedrys podkreślił fakt, iż: “Nie można wyobrazić sobie obchodów Tysiąclecia Litwy bez fenomenalnej sztuki M.K. Čiurlionisa, w której muzyczne dźwięki przenikają do obrazów, a słowo pisane w myślach czytelnika tworzy swoiste światy”. Rokas Zubovas przypomniał, że nowatorskie pomysły M.K. Čiurlionisa na łączenie muzyki i malarstwa na początku XX wieku były bliskie wielu artystom, jak np. ówczesnemu kompozytorwi i malarzowi Arnoldowi Schönbergowi czy malarzowi i kompozytorowi Wasilijowi Kandinskiemu. Jednak niewiele osób wie, że M.K. Čiurlionis pisał również utwory literackie.

W czasie wieczoru artystycznego publiczności został zaprezentowany trojaki, jednak harmonijnie jednolity, Świat Čiurlionisa. Utwory muzyczne były grane na fortepianie, przeźrocza obrazów wyświetalne na ekranie, a pomiędzy utworami muzycznymi lub w ich tle czytane były teksty literackie. Połączone wspólnymi tytułami i doskonale zgrane między trojgiem artystów utwory artystyczne reprezentujące różne dziedziny sztuki, jednym głosem opowiadały o Litwie, Morzu, Lesie i Stworzeniu Świata.

Kolejny wieczór artystyczny poświęcony M.K. Čiurlionisowi odbędzie się 17 kwietnia w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Realizację tego projektu w Polsce koordynuje Centrum Międzynarodowych Programów Kulturalnych, finansuje Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej.