*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

W WARSZAWIE ZOSTAŁA OTWARTA WYSTAWA POŚWIĘCONA DWUDZIESTEJ ROCZNICY ŁAŃCUCHA BAŁTYCKIEGO

3 września w Litewskim Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie została otwarta wystawa poświęcona dwudziestej rocznicy Łańcucha Bałtyckiego “Apel do świata, Łańcuch Bałtycki: 20 lat później”. Na wystawie prezentowane są zdjęcia historyczne, dokumenty, komentarze z ówczesnej prasy zagranicznej oraz film. W otwarciu wystawy wzięli udział ambasadorowie wszystkich krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, rezydujący w Polsce.

Ambasador Litwy w Polsce Egidijus Meilūnas, kierując swe słowa do zebranych gości, przedstawił działalność ruchów narodowowyzwoleńczych w krajach bałtyckich. “Określając znaczenie historyczne Łańcucha Bałtyckiego, należy zaznaczyć, że z dniem 4 czerwca, kiedy w Polsce odbyły się pierwsze wolne i demokratyczne wybory, skończyła się epoka komunizmu w tym kraju, a Łańcuch Bałtycki na Litwie, Łotwie i w Estonii symbolizował początek rozpadu imperium Związku Radzieckiego”, - powiedział w swoim przemówieniu ambasador Litwy w Polsce. Ambasador wyraził radość, że od lipca tego roku Łańcuch Bałtycki jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 
Ambasador Łotwy w Polsce Einars Semanis w swoim przemówieniu podkreślił, że Łańcuch Bałtycki wyrażał odrodzenie Łotwy. Ucieszył się, że w ramach obchodów dwudziestej rocznicy Łańcucha Bałtyckiego, w krajach bałtyckich odbyły się dwa wydarzenia: bieg “Bicia serc bałtyckich” oraz rajd rowerowy “Łańcuch bałtycki”, w których wyjątkowo aktywnie uczestniczyło dużo młodzieży. Ambasador Estonii w Polsce Taavi Toom w swoim przemówieniu wspomniał, że kraje bałtyckie przez cały okres walk o wyzwolenie się spod reżimu komunistycznego czuły wsparcie Polski i podziękował Polakom za tę ważną pomoc.
 
W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele rezydującego w Warszawie korpusu dyplomatycznego, polskiej prasy, społeczności krajów bałtyckich oraz warszawiacy.