W Warszawie zostały omówione kwestie polityki energetycznej UE
W dniu 24 listopada w Warszawie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów bałtyckich (Estonii, Łotwy, Litwy), krajów Wyszehradu (Czech, Polski, Słowacji, Węgier) oraz Bułgarii, Rumunii, Słowenii i Szwecji, podczas którego zostały omówione kwestie inicjatywy Wschodniego Partnerstwa, budżetu UE, zmian klimatycznych i polityki energetycznej oraz reformy wspólnej polityki rolnej.
Podczas wizyty w Polsce p.o ministra spraw zagranicznych Litwy Petras Vaitiekūnas zwrócił uwagę, że sytuacja Litwy po zamknięciu siłowni atomowej w Ignalinie może być bardzo skomplikowana. Petras Vaitiekūnas zaznaczył, że w tej kwestii Litwa ma nadzieję na solidarność ze strony UE oraz podkreślił znaczenie planowanej budowy połączeń energetycznych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu.
Podczas konferencji prasowej minister Spraw Zagranicznych Polski Radosław Sikorski zaznaczył, że państwa wschodniej części UE oczekują od Francji, sprawującej przewodnictwo w UE, propozycji w kwestii zmian klimatycznych i polityki energetycznej z uwzględnieniem szczególnej sytuacji energetycznej w krajach uczestniczących w konferencji. Ostateczną decyzję w kwestiach zmian klimatycznych i polityki energetycznej ma powziąć Rada Europejska na szczeblu szefów rządów w grudniu br.
Uczestnicy spotkania podpisali wspólną deklarację, w której wyrazili nadzieję, że UE poświęci więcej uwagi polityce bezpieczeństwa dostaw energii. Ministrowie zaapelowali do wszystkich krajów UE zachęcając do prowadzenia aktywniejszej polityki wobec sąsiednich krajów UE oraz do złagodzenia warunków wydawania wiz mieszkańcom z krajów graniczących z UE na wschodzie.
Minister P.Vaitiekūnas zaznaczył, że wielostronne stosunki powinny opierać się o przestrzeganie powziętych zobowiązań.