*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

W województwie podlaskim został przedstawiony antysowiecki opór zbrojny na Litwie

24 kwietnia w Muzeum Historycznym w Białymstoku, stolicy województwa podlaskiego, została otwarta wystawa „Wojna po wojnie: Antysowiecki opór zbrojny na Litwie w latach 1944 – 1953”, którą przygotowało Centrum Badania Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja filmu dokumentalnego w języku polskim na ten temat. Jednocześnie w muzeum prezentowana jest wystawa przygotowana przez Muzeum w Trokach pt. „Karaimi na Litwie”.


W otwarciu wziął udział Attaché Kulturalny Jurgis Giedrys, który podkreślił wyjatkowość i wagę tej wystawy, w związku z tegorocznymi obchodami Tysiąclecia Litwy, gdyż ten tragiczny i zarazem heroiczny okres współczesnej historii Litwy jest prawie nieznany w Polsce i na świecie. To swego rodzaju wypełnienie białej plamy w tysiącletniej historii Litwy.

Wystawa w Muzeum Historycznym w Białymstoku będzie czynna do maja. W tym czasie muzeum planuje zorganizowanie kilku spotkań edukacyjnych dla młodzieży szkolnej.

Białystok, to już 11 miasto w Polsce, w którym jest prezentowana wystawa „Wojna po wojnie” od jesieni 2007 roku. Jeszcze w tym roku zostanie zaprezentowana we Wrocławiu, w Koszalinie i  w Częstochowie.

Wystawę zorganizowała i wsparła Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce, koordynował Attaché Kulturalny.