*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

Wręczenie pamiątkowych medali „20-lecie Sąjudisu”

W dniu 5 marca w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie ambasador Egidijus Meilūnas wręczył medale pamiątkowe przedstawicielom Polski, którzy wspierali działalność „Sajudisu” oraz walkę o odzyskanie przez Litwę niepodległości, którzy przyczynili się do rozwoju stosunków pomiędzy Litwą i Polską. Medale pamiątkowe wydane przez Sejm Republiki Litewskiej odebrali: polska działaczka opozycyjna w PRL, Barbara Różycka; były doradca premiera RP, prezes Fundacji Polakom na Wschodzie Jerzy Marek Nowakowski; organizator nowej ambasady RP w Wilnie, zast. dyrektora Departamentu w MSZ Polski Mariusz Maszkiewicz; rzeźbiarz Stefan Wierzbicki.

Podczas wręczenia medali ambasador E. Meilūnas zaznaczył, że w tym roku Polska obchodzi 20-lecie upadku komunizmu w kraju, natomiast Litwa w roku ubiegłym obchodziła 20-lecie powstania ruchu „Sajudis”. Obchody rocznic tamtych wydarzeń stanowią dobrą okazje, aby wyróżnić osoby, które uczestniczyły w tworzeniu historii walki wolność.

Jerzy Marek Nowakowski, dziękując za wyróżnienie, przypomniał o tych, których już nie ma wśród nas, na przykład działacz „Solidarności” Marek Karp, który wniósł ogromny wkład w  nawiązaniu pierwszych kontaktów pomiędzy naszymi krajami.