*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

Wspólne oświadczenie Prezydentów RP i Litwy z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej

  Świętując 450-lecie zawarcia Unii Lubelskiej, chylimy czoła przed naszymi przodkami za powołanie do życia wizjonerskiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów – państwa zbudowanego na zasadach równości i współodpowiedzialności

Unia ta, przetrwawszy ponad 200 lat, stała się inspiracją dla całej Europy, aby integrować i budować coraz bliższą współpracę pomiędzy państwami, jako najlepszą odpowiedź na wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia. 

Wpływ Unii Lubelskiej na wzmocnienie ówczesnej kultury obywatelskiej i idei republikańskich po dziś dzień pozostaje cennym wkładem do naszego życia polityczno-społecznego.

Podobnie jak wtedy, dziś jesteśmy tak samo gotowi, aby stanąć razem w obliczu wielu wyzwań i chronić ideały niepodległości, jedności i solidarności. Poprzez budowanie wspólnej europejskiej i transatlantyckiej przyszłości, wdrażanie strategicznych projektów energetycznych i transportowych, rozwijanie intensywnej współpracy kulturalnej i naukowej, przyczyniamy się do tworzenia dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy.

Duch Unii Lubelskiej – wzajemny szacunek, konsensualne rozwiązania i różnorodność kulturowa – nadal prowadzi nas ku pogłębianiu partnerstwa pomiędzy naszymi narodami.

Andrzej Duda                                                        

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej               

Dalia Grybauskaitė   
Prezydent Republiki Litewskiej       

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1450,wspolne-oswiadczenie-prezydentow-rp-i-litwy-z-okazji-450-rocznicy-zawarcia-unii-lubelskiej.html

Foto Grzegorz Jakubowski /KPRP