*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

WYSTAWA FOTOGRAFII "KADISZ DLA LITEWSKICH DREWNIANYCH SYNAGOG"

 W dniu 10 sierpnia 2012 roku w Centrum Litewskim przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie została otwarta wystawa fotografii „Kadisz dla litewskich drewnianych synagog”. Ekspozycja zawiera zdjęcia 50 synagog, znajdujących się na terenie Republiki Litewskiej oraz ocalałe fragmenty okna i sufitu synagogi w Sedzie (rej. Mažeikiai). Podczas otwarcia wystawy Dyrektor Fundacji Jakowa Bunki Daumantas Todesas opowiedział o drewnianych synagogach na Litwie, podkreślił znaczenie ich ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń, jako unikatowe dziedzictwo historii Litwy oraz drewnianej architektury.

 Wśród licznie zgromadzonych gości byli obecni przedstawiciele kulturalnych organizacji żydowskich w Polsce, międzynarodowych organizacji żydowskich, historycy sztuki, dyplomaci akredytowani w Polsce, studenci warszawskich uczelni. Ekspozycję m. in. obejrzał ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav - ner oraz historyk sztuki Maria Piechotka, autorka fundamentalnego studium „Bramy nieba: bożnice drewniane na ziemiach byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów“.

Goście wysłuchali pieśni w wykonaniu litewskiej artystki Sigutė Trimakaitė oraz fragmenty ze zbiorku poezji litewskich autorów na temat holokaustu.

Wystawa została zorganizowana przez Centrum Litewskie przy ambasadzie Litwy przy współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury.

Wystawa fotografii „Kadisz dla litewskich drewnianych synagog“ w Centrum Litewskim przy ambasadzie Litwy, al. Ujazdowskie 12, potrwa do 12 września 2012 roku. Wstęp wolny.

Autorka zdjęcia: Adolfina Kunčiūtė