6 października 2009 roku w Litewskim Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie została otwarta autorska wystawa prac znanego litewskiego malarza Aleksandrasa Vozbinasa. Wystawa jest częścią tegorocznych obchodów w Polsce Tysiąclecia Litwy.
Na ekspozycję składa sie ponad 40 obrazów namalowanych przez artystę w ciągu ostatnich kilku lat. Interesujące są obrazy o tematyce historycznej, które nawiązują do wspólnej historii Litwy i Polski. Autor w bardzo ciekawy sposób interpretuje wątek miłości Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta. Interesując się historią, malarz zgłębia również tematykę geopolityczną, jednak odżegnuje się od znaczeń literackich, podkreślając znaczenie form plastycznych.
Jest jeszcze jeden wątek, który bardzo często pojawia się sie w malarstwie Aleksandrasa Vozbinasa. Jest to motyw kobiety, który przedstawiany jest w różnoraki sposób: od wizerunku realistycznego po wizje abstrakcyjne.
Malarz Aleksandras Vozbinas w trakcie swojej dotychczasowej kariery artystycznej miał już ponad 30 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 300 wystawach grupowaych na Litwie i za granicą. Prace tego malarza znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki Litwy, w siedzibie Samorządu miasta Wilna, w Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa w Wilnie. Wchodzą w skład kolekcji prywatnych galerii sztuki oraz kolekcjonerów w Szwajcarii, Danii, Szwecji, Niemczech, Polsce, Izraelu, Rosji, USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz wielu innych krajach.
Wystawa będzie czynna do 7 listopada br.
Wystawę zorganizował Attaché Kulturalny przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w RP.