*alt_site_homepage_image*
pl
lt en

Aktualności

RSS

Z okazji Dnia Odbudowy Niepodległości Litwy w Warszawie została otwarta wystawa „Sztuka pisania“

W dniu 14 lutego 2011 roku w Centrum Litewskim przy Ambasadzie Litwy została otwarta wystawa prac Giedrė Gučaitė „Sztuka pisania“. Ekspozycja zawiera prace, w których teksty autorstwa wybitnych osobistości odzwierciedlają więzi pomiędzy Polską i Litwa oraz pomiędzy językiem polskim i językiem litewskim. Jest to korespondencja historyków sztuki Vladasa Drėmy i Stanisława Lorentza, listy litewskiego kompozytora Vytautasa Bacevičiusa do siostry, polskiej kompozytorki Grażyny Bacewicz oraz teksty Czesława Miłosza i jego kuzyna Oskara Miłosza.


Podczas wernisażu attaché kultury Jurgis Giedrys podkreślił znaczenie tej unikatowej wystawy zwłaszcza w kontekście obchodów Święta Odbudowy Niepodległości Litwy 16 Lutego: „ Ekspozycja wystawy odzwierciedla wielokulturowość naszego państwa oraz życie i działalność artystów, działaczy kultury, wybitnych osobistości, ich myśli i kontakty z sąsiednimi narodami, zwłaszcza z Polską“. W otwarciu wystawy udział wzięli członkowie Komitetu ds Zarza dzania Państwem i Samorządów Sejmu Republiki Litewskiej, konsulowie honorowi Litwy w Polsce, przedstawiciele społeczności litewskiej w Polsce, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Warszawie, przedstawiciele społeczności Warszawy.
Wystawę zorganizowała ambasada Litwy w Polsce. Wystawa potrwa do 11 marca 2011 roku.