*alt_site_homepage_image*
lt
en pl

Naujienos

RSS

LENKIJOJE ATIDENGTAS PAMINKLINIS AKMUO NUŽUDYTOMS ŽYDĖMS IŠ LIETUVOS IR KITŲ EUROPOS VIETŲ ATMINTI

Rugpjūčio 24 d. Lenkijoje, netoli Torūnės, Mierzynek gyvenvietėje buvo atidengtas paminklinis akmuo, skirtas antrojo pasaulinio karo metu vokiškųjų nacistų nužudytoms žydėms atminti. Paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavo Audrius Žulys, Lietuvos ambasados Lenkijoje ministras patarėjas, atliekantis laikinojo reikalų patikėtinio funkcijas. 1944 m. rugpjūčio 24 d. traukinys su apie tūkstančiu žydžių, Štuthofo koncentracijos stovyklos kalinių iš Lodzės, Kauno, Budapešto ir kitų Europos miestų, sustojo Lubicz Dolny stotyje. Iš ten moterys buvo nukreiptos į Mierzynek, kuriame buvo įkurtas Štuthofo koncentracijos stovyklos padalinys. Moterims buvo įsakyta kasti prieštankinius griovius. Žydės mirė nuo išsekimo, bado, šalčio, buvo žudomos nacistų.

Paminklinis akmuo atidengtas Lenkijos Seimo nario Jano Krzysztofo Ardanowskio ir vietinės valdžios iniciatyva. Iškilmėse dalyvo Lenkijos Senato vicepirminkas Jan Wyrowinski, Kujavijos Pamario vaivadijos vadovai, Torūnės miesto prezidentas, žydų, katalikų, stačiatikų, evangelikų–liuteronų dvasininkija, kiti garbingi svečiai. Pasisakymuose buvo akcentuojama Holokausto istorinės atminties svarba.