Varšuvoje vyko Lituanistinės komisijos konferencija
Rugsėjo 23-24 d. d. Varšuvoje, Lenkijos mokslų akademijos Istorijos institute vyko XVII – oji Lituanistinės komisijos konferencija, kurios tema – “Didžiosios Lietuvos Kunigaikštystės kūrybinės aplinkos, jų mecenatai ir kultūriniai kontaktai nuo XV a. iki XIX a. pradžios“. Konferencijoje dalyvo Lietuvos mokslininkai: B. R. Vitkauskienė, T. Bairašauskaitė, T. Baranauskas, Z. Kiaupa, R. Varsackytė, M. Paknys, J. Kiaupienė, taip pat žinomi Lenkijos istorikai : H. Wisner, U. Augustyniak, A. Manikowski, A. Rachuba ir kiti.
Konferencijos dalyvius pasveikino Lietuvos ambasadorius Lenkijoje E. Meilūnas, kuris pažymėjo, jog Lietuvos ir Lenkijos istorikų bendradarbiavimas per pastaruosius keliolika metų daug prisidėjo prie gerų santykių tarp Lietuvos ir Lenkijos plėtros. Ambasadorius taip pat pakvietė abiejų šalių istorikus informaciją apie Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir jos vaidmenį plačiau skleisti ir kitose Europos valstybėse. Komisijos pirmininkė prof. U. Augustyniak sakė, jog Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė ir Abiejų Tautų Respublika darė didelę įtaką Europos raidai.Šių metų konferencijos metu skaityti pranešimai ir diskutuota kultūros bei meno raidos LDK laikais, magnatų vaidmens šioje srityje klausimais, aptarta bažnyčios ir kariuomenės įtaka kultūros plėtrai. Konferencijos medžiagą planuojama kitais metais išleisti atskiru leidiniu.
Lituanistinė komisija prie Lenkijos mokslų akademijos Istorinių mokslų komiteto užsiima lietuvių-lenkų santykių nuo viduramžių iki XIX a. pradžios tyrimais ir ypatingą dėmesį skiria Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei bei Abiejų tautų Respublikos laikotarpiui (1569 – 1795). Komisijos rengiamose tarptautinėse konferencijose dalyvauja Lietuvos ir Lenkijos istorikai, kviečiami svečiai iš Baltarusijos ir Ukrainos. Iki šiol vykusiose konferencijose buvo aptarta LDK valstybės ir visuomenės struktūra, politiniai ir kultūriniai ryšiai su kitomis valstybėmis, politinė kultūra, kultūrų ir tautų įvairovė, ūkio ir kultūros ypatumai, santykiai su kaimynais.
Nuo komisijos susikūrimo 1992 m. iki 2007 m. komisijai vadovavo prof. hab. dr. Henryk Wisner. Konferencijos išvakarėse Lenkijos mokslų akademijos Istorijos institutas išleido H. Wisner knygą “Šlovinga valstybė. Didžioji Lietuvos Kunigaikštystė”, kurią Lietuvos ambasada Lenkijoje artimiausiu metu pristatys plačiajai visuomenei.
